Klima – Drømme – Grænseløs — årets Grænselandsudstilling

ÅBNING 03.09.2026
19:00
03.09.2026 -
26.09.2026
Flensborg Bibliotek, Norderstraße 59

Klima, drømme, grænseløs

Grænselandsudstillingen viser sin temaudstilling på Flensborg Bibliotek i samarbejde med Sydslesvigs danske Kunstforening

Bibliotekets gæster kan fra 4. – 26.9. se en spændende udstillingen med værker, der forholder sig til de globale klimatiske forandringer. Bag temaudstillingen står kunstnere fra Grænselandsudstillingen, der hvert år præsentere samtidskunst fra Danmark og Tyskland i samarbejde med Sydslesvigs danske Kunstforening.

Grænselandsudstillingen har som den eneste kunstnersammenslutningen af udøvende kunstnere en stærk identitet i grænselandet – på begge sider af den dansk-tyske grænse. Det viser sig i den store årligt tilbagevendende udstilling i Aabenraa med de 25 faste medlemmer og med danske og tyske gæsteudstillere.

Over de næste tre års udstillinger skal sammenslutningens medlemmer i den særskilte temaudstilling forholde sig til kunst i klimaarbejdet idet kunsten og kunstnere kan være en aktiv medspiller i forståelsen af den forandrede virkelighed og bidrage til andre og nye oplevelser, opfattelser og kunstnere.

Alle velkomne til åbningsarrangementet torsdag 3. september kl. 19, hvor Sydslesvigs danske Kunstforening glæder sig til at byde inden for til en tankevækkende udstilling.

<a href="" target="_blank">Website